TRSM’lerde Yapılan Sosyal Hizmet Kapsamındaki Çalışmalar

  • 18 Kasım 2014
  • 6.382 kez görüntülendi.
TRSM’lerde Yapılan Sosyal Hizmet Kapsamındaki Çalışmalar

Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin amacından ve sosyal hizmet olarak bu merkezde neler yapılıyor bunlardan bahsetmek istiyorum.

TRSM’ler süre giden ruhsal bozukluk yaşayan şizofreni, bipolar ve şizoafektif bozukluk tanısı almış hastaların hastane yatışı  sonrasında iyilik hallerinin sürdürülmesinde tedaviye destek sağlamak amacıyla kurulmuş merkezlerdir.

Toplum Ruh Sağlığı gezici ekibi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü, sağlık ocakları, Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden alınan listeler doğrultusunda danışanlarımıza öncelikle ev ziyareti yapılıyor ve gezici ekip formu dolduruluyor. Danışanımızın yaşadığı koşulları öğrenmek amacıyla ev incelemesi yapılıyor. Psikiyatri doktorumuzun danışanı merkeze uygun görmesi halinde danışan ile görüşme yapılıyor, danışanın sağlık ve sosyo-ekonomik durumu hakkında detaylı bilgi alınıyor.

Toplum Ruh Sağlığı’nın amacı doğrultusunda danışanlarımız sosyal hakları konusunda bilgilendiriliyor. Sosyal hakları derken; engelli maaşı, engelli kimlik kartı, sosyal yardımlar, özel bakım merkezine yerleştirme, evde bakım maaşı bağlama, barınma imkanı olmayanlar veya yetersiz koşullarda barınan danışanlar için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ve belediye ile bağlantı kurma gibi. Tabi bu konularda aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışılıyor.

7 aylık süreç içerinde yaklaşık 40 danışanımıza engelli kimlik kartı çıkartıldı ve artık bazı danışanlarımız merkezimize kendileri ulaşım sağlayabilmektedirler.

Amacımız ruh sağlığı alanı sosyal alanın da bir parçası olduğu için bütüncül bir yaklaşımla danışanlarımızın hem tıbbi tedavilerinin hem de sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesini sağlamaktır.

Kübra Özbek

Sosyal Hizmet Uzmanı

Trabzon Kanuni EAH

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cafer ASAN dedi ki:

    Ülkemizde ruh sağlığı alanında yeterli düzeyde olmamakla birlikte sosyal hizmet uygulamalarının yapılıyor olması sevindirici. insanı biyopsikososyal bir varlık olarak çevresi içinde birey yaklaşımıyla ele alan sosyal hizmet mesleğinin ruh sağlığı alanında mesleki rollerini daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilmesi hastalar/danışanlar/müracaatçıların yararı için gereklidir. Toplum temelli ruh sağlığı hizmetlerinin bütüncü ve sistemci bir anlayışla oluşturularak ulusal ruh sağlığı sistemi içinde yaygınlaştırılması kuşkusuz çok önemli olacaktır. bu alandaki sizlerin uygulama deneyimleri bu alanda yol gösterici olması bakımından da önemlidir. Size ve diğer ruh sağlığı profesyonellerine başarılar dilerim.
    Cafer ASAN

BİR YORUM YAZ