Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü Ziyaret Ettik!

  • 30 Aralık 2014
  • 2.428 kez görüntülendi.
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü Ziyaret Ettik!

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Derneği Başkanı Nuray Dur ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Vali Öz, Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin önemine değinerek, “Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri; Bölgesinde yaşayan toplumun sağlığını geliştirmeyi ve korumayı ön plana alarak sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirler. Ayrıca bu sorunları gidermek için planlama yapan ve bu planları uygulayan, uygulatan; birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini müdürlüğün sevk ve idaresinde organize eden bir misyon üstlenmektedir. Bu hizmetlerin verimli şekilde sunulmasını izleyen toplum ruh sağlığı merkezleri, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasında da koordinasyonu sağlayan bir rol üstlenmektedir” diye konuştu.

Sağlık hizmetlerinin sürekliliği, takibi ve izlenmesi çok önemli. Özellikle psikiyatri ve ruh hastalıkları anlamında bir seferlik tedavi çözüm olmuyor. Bu tür hastaların tedavisinin takibi mutlaka yapılması gerekiyor.

Bu alanda yapılan çalışmalarda sivil toplumun katkıda bulunması bu çalışmaları daha bir anlamlı hale getiriyor. Bu tür çalışmalarda gönüllülük esası önemli. Bu bakımdan çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum. Devlet olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.

Son yıllarda geçlerimizin birçoğu maalesef gerek aile yapısından, gerekse değişik faktörlerden kaynaklanan uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklara bulaşıyor. Bağımlılık yapan maddeler ve kullanıcılarıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Biz devlet olarak bunla ilgili önleyici tedbirleri alıyoruz ancak bu işin bir de tedavi ve izleme boyutu var. Farklı kurumlarımız bu alanda önemli çalışmalar yapmaktadır. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM)’in kurulması için gayretlerimiz var. Toplum ruh sağlığı ve denetimli serbestlik birimimiz ile entegre bir şekilde yapılacak çalışmalarla bu tür madde bağımlılarını topluma kazandırmaya çalışacağız. Bu konuda oluşan boşluğun doldurulması için sizin gibi derneklerin varlığı da çok büyük önem arz ediyor” dedi.

Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Derneği Başkanı Nuray Dur ise, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin amaçları ve faaliyetleri hakkında Vali Öz’e bilgi verdi.

Haber Linki: http://www.trabzon.gov.tr/index.php?p=icerik_&cid=336

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ