Şengül Yavuz TRSM’yi ziyaret etti!

  • 15 Kasım 2016
  • 2.874 kez görüntülendi.
Şengül Yavuz TRSM’yi ziyaret etti!

Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz “Toplumun Kalkınmasında Gönül Elçileri” projesi kapsamında bir dizi ziyarette bulundu. Bu ziyaretlerden biri de Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde psikolojik sorun yaşayan kişilerin rehabilitasyonu için resim, müzik gibi sosyalleşme araçlarını kullanarak bireylere danışmanlık hizmeti veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde gerçekleşti.

Merkezi gezerek danışanlarla bir süre sohbet eden Şengül Yavuz, danışanların yapmış oldukları resim ve el beceri eserlerini yakından inceledi.

Yavuz yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde danışanlara uygulanan terapi yöntemleri ile onları topluma kazandırmak ve hastalıklarını rehabilite etmek hedeflenmektedir. Bu merkezler danışanların bireysel ihtiyaçlarını giderebilecek, öz bakımlarını yapabilecek hale gelmelerine yardımcı olmak, ailelerini hastalık hakkında bilgilendirmek ve onlara psikolojik destek sağlamak açısından da son derece önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan sağlık hizmetlerinin sürekliliği, takibi ve izlenmesi ayrı bir önem gerektirmektedir. Bildiğimiz gibi özellikle psikiyatri ve ruh hastalıkları anlamında bir seferlik çözümler olmuyor. Bu tür hastalıkların tedavisinin takibinin mutlaka yapılması gerekiyor. Hiç kuşkusuz  bu alanda yapılan çalışmalarda sivil toplumun katkıda bulunması, bu çalışmaları daha bir anlamlı hale getiriyor. Unutmamak gerekir ki bu tarz çalışmalarda gönüllülük derece önemlidir” dedi.

Bu tür merkezlerin bilinmesi ve buralardan faydalanılması gerektiğini söyleyen Şengül Yavuz, “İnsanımız buralarda ne tür tedavi ve rehabilite uygulandığını bilmiyor olabilir. Ancak buraya gelip yapılan çalışmaları gördükçe ne kadar faydalı bir merkez olduğunu göreceklerdir” şeklinde konuştu.

Ziyarette Sayın Şengül’e Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Derneği Başkanı Nuray Dur ile Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Recai Genç ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Neriman Aras da eşlik etti.

20161109_151721

IMG_6972

20161109_151436

20161109_152353

IMG-20161115-WA0003

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ