[KONFERANS] Uluslararası Engelli Hakları Konferansı

 • 09 Ekim 2018
 • 1.066 kez görüntülendi.
[KONFERANS] Uluslararası Engelli Hakları Konferansı

 

Engellilerin Adalete Erişimi

Adalete erişim, uluslararası insan hakları hukukunda adil yargılanma hakkı yanında, ayrımcılık yasağı ve risk altındaki grupların güçlendirilmesi, hak arama özgürlüğünün desteklenmesi bağlamında yer almaktadır.  Engellilerin herkesle eşit şekilde adalete erişimi Türkiye’nin de taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nde de bu çerçevede yer almaktadır.

Adalete erişim konusunda sınırlı sayıda akademik çalışma mevcuttur ancak bu çalışmalarda da özel olarak engellilerin adalete erişimine odaklanmış çalışmalar eksik kalmıştır. Adalete erişimin hukuki çerçevesi ve pratikte nasıl uygulanacağı Türkiye’de yeterince tartışılmamıştır.

Türkiye’de engellilerin adalete erişimi hakkındaki politikaları, mevzuatı ve pratik sorunları tartışmaya açmak, farklı ülkelerdeki örnek uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak ve deneyim paylaşımını sağlamak amacıyla akademisyenlerin, yerel ve uluslararası kurumlardan konusunda uzman kişi ve aktivistlerin de davet edileceği konferansımıza bildiri gönderebilirsiniz.

Konferans konularının ana başlıkları aşağıdakilerle sınırlı olmamak üzere;

 • Adalete eşit erişim hakkı ve ayrımcılık
 • Engellilerin adalete erişimine ilişkin güncel durum,
 • Yasa önünde eşit tanınma ve yasanın koruması altında olma hakkı,
 • Ulusal ve uluslararası mevzuatın değerlendirilmesi, Hukuki ehliyet tartışmaları,
 • Türkiye’de engellilerin adalete erişimine ilişkin sorunlar, çözüm önerileri ve iyi uygulama örnekleri olarak belirlenmiştir.

Konferansın sonunda oluşturulacak öneriler ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacaktır.

Bildiri özetlerinin değerlendirilmesi için alanında yetkin akademisyenlerden oluşan bir bilim kurulu oluşturulmuştur. Gönderilen özetler, bilim kurulu üyelerine gönderilecek, bildiri sahiplerinin kimliği hakemler tarafından görülemeyecektir. Konferans sonrasında bildiri sahiplerinden yayına hazır hale getirdikleri tam metinlerini göndermeleri talep edilecek, gönderilen tam metinler arasından editörlerin kararıyla belirlenecek özgün metinlere konferans kitabında yer verilecektir.

Konferansın düzenleneceği yer ilerleyen günlerde açıklanacak olup, bilim kurulunun değerlendirmesi sonrası kabul edilen bildiri sahipleri için konferansa katılım ve konaklama ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Konferans dili Türkçe ve İngilizce’dir, simultane çeviri hizmeti sağlanacaktır.

Sorularınız için info@esithaklar.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bilim Kurulu: Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem SeverDr. Öğr. Üyesi İdil Işıl Gül, Dr. Kıvılcım Turanlı, Dr. Öğr. Üyesi Seda Kalem Berk, Doç. Dr. Selda Çağlar, Doç. Dr. Yıldırım Şentürk

Önemli Tarihler:

Bildiri özeti başvuruları için son tarih: 15 Ekim 2018

Kabul edilen bildirilerin ilanı: 5 Kasım 2018

Tam metinlerin gönderilmesi için son tarih: 31 Aralık 2018

Başvurular:

 • En fazla 500 kelimelik bildiri özetleri, bildiri başlığı ve beş anahtar sözcükle birlikte 15 Ekim 2018 tarihine kadar info@esithaklar.orgadresine e-posta yoluyla gönderilmelidir.
 • Başvurularda yazar(lar)ın ad/soyadları, kurum ve unvanları ile iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Konferansta herhangi bir başvuru ücreti bulunmamaktadır.

 

Web Sitesi: http://www.esithaklar.org/bildiri-cagrisi-uluslararasi-engelli-haklari-konferansi-engellilerin-adalete-erisimi/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ