Ergoterapi

  • 15 Şubat 2016
  • 6.586 kez görüntülendi.
Ergoterapi

Öznur ÇETİN

 

Ergoterapi, herhangi bir sağlık problemi nedeniyle bağımsızlığı kısıtlanan  kişinin mümkün olduğunca eski hayatına geri dönüşünü sağlayan ve kişiyi yaşama bağlayan köprü görevi gören bir sağlık mesleğidir.  Dünya Sağlık Örgütü sağlığı, fiziksel ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlamaktadır. Bunlardan herhangi birinde bir problem olduğunda, kişi artık birilerine bağımlı olmaya başladığında ergoterapinin görevi başlamaktadır.

                                               Ergoterapi bu katılımı nasıl sağlamaktadır?

Bunu tamamen kişiye özgü, kişi merkezli anlamlı ve amaçlı aktivitelerle yapmaktadır. Gelen kişiyi detaylı şekilde ergoterapi modellerine göre değerlendirerek ( kişi-çevre-aktivite ) kişiyle beraber kişinin istekleri, ihtiyaçları ondan beklenenler göz önünde bulundurularak bir tedavi programı planlar ve uygular. Değerlendirme kısmında iş ve uğraşı teknikerlerinden ayrılmaktayız çünkü onlar değerlendirme alanında yetkin olarak yetişmemektedirler.

                                               Fizyoterapiye benziyor mu, ne gibi farkları var?

Fizyoterapi bizim kardeş mesleğimiz. Onlarla interdisipliner bir ekip halinde çalışıyoruz. Fizyoterapi  özellikle kas kuvvetiyle ilgilenirken ergoterapi bu kas kuvvetini nasıl kullandığınla ilgilenir. Örnek verecek olursak. Beyin kanaması geçiren bir kişi artık kaslarını kullanmakta ve bazı şeyleri organize etmek konusunda sorun yaşayacak. Rehabilitasyonda fizyoterapi, kişinin yürümesinde ve kaslarının kuvvetlenmesinde görev alır. Kişi yürüdüğünde ve kasları kuvvetlendiğinde kişi taburcu edilir. Dakikada 3 adım dahi atsa kişi yürüyor kabul edilir. Kasları kuvvetlenen kişi eskisi gibi ellerini kullanıp yemek yiyemiyor birine bağımlı oluyorsa dahi bu fizyoterapinin yardımcı olabileceği bir alan değildir. Ergoterapide ise kişinin taburcu edilebilmesi için kişinin yürüyerek tekrar karşıdan karşıya geçmesi ve bir lokantaya gidip kendi yemeğini söyledikten sonra onu bağımsız şekilde yiyebiliyor olması gerekir ve bunlar olana kadar ergoterapi mümkün olduğunca bu aktivitenin her alanında görev alır. Beyinsel aktivitelerle ne yemek yiyeceğine karar verme kaslarını yeterli şekilde koordine edip sosyal çevrede bağımsız şekilde yemek yiyebilmesini sağlama.

Ayrıca bu mesleğin Türkiye’ye ilk olarak en önemli  getirileri de kognitif rehabilitasyon ( bilişsel fonksiyonların geri kazandırılması), duyu bütünleme tedavisi (vücudumuzda bulunan duyuların doğru işlemlenmesi ve algılanıp doğru cevabın oluşturulması için tedavi), psikososyal rehabilitasyon yer alır. Ayrıca onkolojik, geriatrik,  nörolojik rehabilitasyonlar, ergonomi, koruyucu ergoterapi, yardımcı cihaz, az gören rehabilitasyonu, mesleki rehabilitasyon, toplum temelli rehabilitasyon el terapisi gibi bir çok alanda aktif olarak çalışmakta, ev, okul, iş yeri, fabrika, sağlık merkezi, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, hastane ve adli kurum gibi  kamu kuruluşları ile özel veya  gönüllü kuruluşları içeren  geniş bir yelpazede uygulama alanına sahiptir.

                                               Bu bölüm  Türkiye’de hangi üniversitelerde var?

Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi başta olmak üzere Üsküdar Üniversitesi, Biruni, Bezmi Alem, İstanbul Bilgi, İstanbul Medipol ayrıca Yakın Doğu ve Girne Amerikan üniversitelerinde 4 yıllık lisans programları bulunmakta. Ancak bu bölümler Kocaeli Üniversitesindeki 2 yıllık iş ve uğraşı teknikerliği ile karıştırılmamalıdır. Yasalarda tekniker ve terapistin tanımları ayrı olarak yapılmıştır.

Ergoterapistin iş uğraşı teknikerinden en önemli farkı değerlendirme yapma yeterliliğine sahip olmasıdır. Modeller çerçevesinde değerlendirme yapmak ve bunlar ışığında program hazırlamak ergoterapiye özgüdür.

                                               Devlette atanan şu an kaç ergoterapist var ?

10 kadrolu 6 sözleşmeli olmak üzere kamuda çalışan 16 ergoterapist vardır. Genel olarak TRSM’lerde çalışan ergoterapistlerin yanı sıra ergonomi alanında el rehabilitasyonu alanında, psikiyatri yataklı servislerinde,  AMATEM’de  çalışan ergoterapistler de mevcuttur.

                                                Siz TRSM de neler yapmaktasınız?

TRSM‘ye başvuran danışanlarımızın mevcut performansları ve beceri seviyeleri ergoterapi modelleri çerçevesinde değerlendirilmekte ve rehabilitasyon hedefleri çıkarılmaktadır. Danışanlarımızın kişisel yönetimleri, kendine bakım aktiviteleri sosyal becerileri, çalışma becerileri ve serbest zamanı yönetme becerileri değerlendirilmektedir. Normlara uygun davranışlar geliştirilmesi için tedavi planı kişi ile birlikte planlanıp uygulanmaktadır. Kişiler birebir sorun yaşadıkları alanlarda gözlemlenip aktivite analizleri yapılmakta ve problemli alana yönelik aktivite üzerinde bireysel çalışmalar yapılmaktadır.  Örneğin; uzun zamandır planlama becerisi etkilenimi, farkındalığın azalması iç görü eksikliği sebebiyle banyo yapamayan bir danışan ile aktivite analiz edilmiş ve bireysel tedavi yöntemleri sonucunda kişi banyo yapmaya başlamıştır. Yalnız yaşayan ve yemek yapma konusunda sorun yaşayan bir diğer danışan ile temel yemekleri yapma çalışmaları devam etmektedir. Mimikler ve sosyal iletişim konusunda sorun yaşayan başka bir danışan ile sosyal iletişimini arttırmak amaçlı mimik çalışmaları yapılmakta ve gözle görülebilir sonuçlar elde edilmektedir. Sosyal beceri grupları oluşturularak toplum içerisinde kullanılması gereken beceriler tekrar kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bilişsel beceriler değerlendirilerek herhangi bir fonksiyon kaybı varsa bu alanlara yönelik tedavi planları hazırlanıp uygulanmaktadır. Stresle başa çıkma becerileri için gevşeme egzersizleri gibi yöntemlerle kişilerin baş etme becerileri arttırılmaya çalışılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İsaac dedi ki:

    Hasta ellerini kullanıp yemek yiyemiyorsa, tüm üst ekstremite kaslarının kuvvetlendirilmesi ve bu kasların koordineli bir şekilde çalıştırılması da Fizyoterapistlerin görev ve sorumluluğundadır. Ergoterapi eğitimini Fizyoterapistler 4 yıllık eğitim hayatı içerisinde almaktadır ve dolayısıyla bu ve benzeri tür problemlerde Fizyoterapi hepsini kapsar. İş uğraşı terapisi ve ergoterapi Fizyoterapinin alt dalları gibi görev görür.

    1. Hülya dedi ki:

      Hayır ergoterapi ve fizyoterapi farklı iki meslektir. Toplum ruh sağlığı merkezinde fizyoterapiste ihtiyaç yoktur ama ergoterapist olmazsa olmazdır. Aynı olsaydı fizyoterapistler atanırdı.

BİR YORUM YAZ