Engelsiz Kariyer Zirvesi

  • 06 Aralık 2016
  • 1.775 kez görüntülendi.
Engelsiz Kariyer Zirvesi

Trabzon İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Engelsiz Kariyer Zirvesi düzenleniyor. İş Arayan Engeliler ve engelli çalıştırmak isteyen firmaların bir araya geleceği zirve 8 Aralık’ta Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Çok sayıda firmanın katılacağı Kariyer Zirvesi saat 10:00 da başlayacak.

Trabzon İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin 8 Aralık’ta düzenlenecek kariyer zirvesi ile ilgili bilgi verdi. Zengin; “Programımızın asıl amacı engeli vatandaşlarımızın istihdam edilerek, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik bir proje. Bu Türkiye’de kamu kurumlarına ve özel sektöre yönelik bir proje bunu bilmek gerekiyor. Yani burada devlet engelli vatandaşları yalnız bırakmamış. Sokakta yürürken engelli erişimi arıyoruz ya bütün bunların amacı engellinin yaşamını kolaylaştırmak. Kaldırımlarda engelli erişimini sağlamak yetmiyor ki engellinin işi olacak, mesleği olacak, çalışması gerekecek ailesi var. Dolayısıyla engellilerin istihdam edilebilirliğine yönelik ciddi projelerimiz ve desteklerimiz var. Bazıları iş kurmak istediğinde hibe desteği veriyoruz. İş yeri açacak olan bir engelli projesi ile bize geliyor biz onun yapılabilirliğini, olabilirliğini görürsek ona evet açın 36 bin TL destek veriyoruz. Bu desteği veriyoruz ve geri almıyoruz” diye konuştu.

Adnan Zengin yaptığı açıklamada engelliler ile işverenler arasında köprü kurduklarını ifade ederek şunları kaydetti; “9 Aralık son başvuru günü olan engelli destek programımız var. Yılda iki kez hibe veriyoruz bu ikincisi olacak. Engelli çalıştırmayanlara ceza yazıyoruz. Bu sadece devletin genel bütçesinden yapılan bir harcama değil. Bu zaten engelli çalıştırması gereken iş yerlerinin çalıştırmamış olması nedeniyle yemiş oldukları cezalar burada kaynak oluşuyor. Bu kaynaktan bu hibeler, bu projeler veriliyor. Engellilere yönelik önemli ayrıcalıklarımız var. 6 firmanın şuan birer kişilik talebi var. Başvurular var talebini açtığımız ve önümüzde ki günlerde mülakatını yapacağımız. Engelliler buraya geliyor firma da geliyor iş arayan ile işvereni buluşturuyoruz. Mülakat yapıyoruz. Dolayısıyla engelli ile işveren arasında bir köprüyüz. Bu köprü vasfımızı da anlatabilmek için bu tür etkinlik yapıyoruz. Bu etkinliklere de engellileri ve engelli çalıştırma zorunluluğu olan iş yerlerini ve kamu kurumlarını davet ediyoruz. Biz buna kariyer diyoruz ama fuar gibi herkes standını açıyor. Kurumlar kendilerini gelen egelilere tanıtır. Hatta hiç engelle işi olmayan kurumlarda bize stant açmak için talepte bulundu müftülük gibi. Bize engiller ile ilgili ne yapabiliriz yardımcı olalım gibi talepte bulundular. Bu tür programlar engellilere umut. ”

SONAY ÇALUK  https://www.trabzonhabercisi.com/trabzon/iskur-engelleri-kaldiriyor-h14960.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ