Bu Sergi Çok Özel!

  • 19 Kasım 2014
  • 2.096 kez görüntülendi.
Bu Sergi Çok Özel!

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yer alan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde 10 Ekim Cuma günü özel bir sergi açıldı. Merkezin bulunduğu Numune Kampüsü’nde gerçekleştirilen sergide merkezden yararlanan danışanların el emekleriyle yaptığı tablolar, ahşap boyamaları ve el işlerinden oluşan birçok ürün görücüye çıktı. Yoğun bir ilgiyle karşılaşan serginin açılışına Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Cevahir Arduç ve İdari Hizmetler Başkanı Ecz. Selim Seyis ile Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Abdullah Cantürk, başhekim yardımcıları Uz. Dr. Alparslan Kapısız, Dr. Recai Genç ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayşe Durkan ile hastane idari personeli, Merkez çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı. Yerel kemençe sanatçısı Ahmet Akyüz’ün danışanlardan ve personelden oluşan horon ekibiyle bir gösteri sunduğu program, danışan aileleri ve hastane personelinin hazırlamış olduğu yiyeceklerin yarıştığı yemek yarışmasıyla devam etti. Yarışma sonrasında dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Merkez hakkında bilgi veren Birim Sorumlusu Psikiyatr Dr. Neriman Aras, şizofreni hastalığının toplumda görülme oranının yüzde 1 olduğunu ve merkezde bu hastalara yönelik rehabilitasyon çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Numune Kampüsü’nde yer alan Birim günde 30-40 arası hastaya rehabilitasyon hizmeti veriyor. Rehabilitasyon hizmetleri kapsamı içinde psikoeğitim çalışmaları, grup ve bireysel psikoterapiler, iş ve uğraşı çalışmaları ile film terapisi gibi çeşitli terapi yöntemlerinin yer aldığını belirten Aras, Merkezin amacının hastaların işlevselliğini artırarak onları topluma yeniden geri kazandırmak ve hastalıkla baş edebilecek donanım becerilerini kazanmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Birime gelemeyecek durumda olan hastaların da Merkezdeki ekip tarafından evden takip edildiğini söyleyen Aras, bunun yanı sıra ekip tarafından yerinde tespit edilen eksiklerle ilgili olarak kurumlarla koordinasyon sağlanarak sosyal endikasyonlara yönelik çalışmaların da sürdürüldüğünü ifade etti. Bu noktada kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmaya açık olduklarını ve bunun eksikliğini hissettiklerini söyleyen Aras, toplumun bu hastalara sahip çıkması gerektiğini ve bu hastalığın bizleri ya da sevdiklerimizi de yakalayabileceğini belirtti. Aras bu nedenle sosyal sorumluluk hissedilerek bu alana yönelik projeler üretilmesinin gerekliliğinin de altını çizdi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ