Bir Medya Şiddeti Örneği: Damgalama!

  • 25 Kasım 2017
  • 3.738 kez görüntülendi.
Bir Medya Şiddeti Örneği: Damgalama!

İletişim Fakültelerinde Ders Niteliğinde Okutulacak Bir Haber (?)

Muhabirin hedef göstererek haberleştirdiği Merkezden haberi yok!

21.11.2017 tarihinde Karadeniz yerel gazetesi basılı medyasında manşetten yaptığı haberle gazetecilik okullarında okutulacak, örnek nitelikte bir habere imza attı. Haber yaptığı konuyla ilgisi olmayan bir sağlık merkezini konuyla ilgisi varmış gibi göstererek bir haberciliğin nasıl yapılmamasına yönelik timsal gösterilebilecek bir başarıya imza attı. Bundan daha da önemlisi özellikle haber içeriğinin damgalayıcı ve hedef gösterici nitelikte olması, amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu düşündürdü.

“Zarar Verebilirler” başlığı altında yazılan metinde “Endişelerini dile getiren vatandaşlar ise, ‘Bu servis ilimiz için çok gerekliydi ancak bunu buraya yapmaları çok yanlış. Çünkü burada tedavi görenlerin çoğu alkol ya da uyuşturucu bağımlısı. Aniden kriz geçiren bir hasta güvenlikleri aşarak yanındaki servise geçebilir ve telafisi olmayan zararlar verebilir’ ifadelerini kullandılar.” Öncelikle Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde alkol ya da uyuşturucu tedavisi yapılmıyor. Üstelik yataklı servisi de yok. Muhabirin bahsettiği Merkez ‘Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezi (AMATEM)’. Ama muhabirin doğru ve gerçek haber yapma gibi bir niyeti olmadığı için merkezleri karıştırmış olması da şaşırtıcı değil.

21051sy2X02gdA6

Yerel Karadeniz Gazetesin’den Medya Şiddetine Örnek Damgalayıcı Bir Haber

Haberde bir de şöyle bir ifade var: “Trabzon’un Ortahisar ilçesi Hızırbey Mahallesi’nde bulunan ve uzun yıllar kapatılacak diye gündemde bulunan Numune Kampüsü Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Kadın Doğum’un yanı sıra çeşitli branşlarda da hizmet veren hastanenin kampüsünde bir de Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açıldı.Hatalar peşi sıra geliyor. Habere göre Kadın Doğum olarak hizmet veren binanın yanına Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açılmış. Gerçekte ise Numune Kampüsünde Kadın Doğum Servisi bu sene içinde açıldı. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ise 2012 yılından beri aynı yerde kendi binasında hizmet vermeye devam ediyor.

Habere göre “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bölümü ile Ruh Sağlığı Merkezi’nin aynı kampüs içinde olması vatandaşlar tarafından büyük tepki topladı.” Bu gazetemizin elinde bir de tepki ölçer cihazı var. Bu cihaz ile ölçtüklerine göre vatandaşlar büyük tepki gösteriyorlarmış. Kendi haberlerini inandırıcı kılmak, etkisini büyütmek için bir de böyle bir ekleme yapıyorlar.

Bir muhabir haberini yaparken konuya hakim olmalı, her iki tarafın görüşünü almalı en önemlisi etik davranmalı, yönlendirici ve linç edici bir dil kullanmamalı değil mi?

Bu işin bir de buradan faydalanan danışanlara bakan yönü var. Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden şizofreni, şizoafektik bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı almış bireyler faydalanıyor. Merkezde danışanların hastalık nedeniyle ortaya çıkan yeti kayıplarını telafi etme amaçlı rehabilitasyon ve tedavi hizmetleri veriliyor. Temel amaç hastalıklarının sebep olduğu yıkımdan dolayı itilip kakılan bu insanları toplumla yeniden buluşturmak toplum içinde yer edindirmek. Bu hedef önündeki en büyük engel “damgalama” dediğimiz olumsuz niteleyici söylem ve davranışlardır. Ne yazık ki toplumumuzda hasbelkader belli yerlere gelmiş insanların -yukarıdaki örnekte olduğu gibi- oluşturduğu tahribatı düzeltmek çok zor ve yorucu oluyor. Potansiyel bir suçluymuş gibi zan altında tutulmak kabul edersiniz ki en büyük haksızlıklardan biridir. Bu konuda bilinçli insanların desteğine ve yardımına her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyaç duyuluyor. Sizce de bu insanlar bir özrü haketmiyor mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ