3 Aralık Dünya Engelli Bireyler Günü

  • 03 Aralık 2020
  • 370 kez görüntülendi.
3 Aralık Dünya Engelli Bireyler Günü

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Dünya Engelli Bireyler Günü‘ olarak ilan edilmiştir.

Engelli bireyler toplum içinde dezavantajlı grubu oluştururken, bu grup içinde de psikososyal engelli bireyler en dezavantajlı grubu oluşturmaktadır. Toplumdaki ön yargıların oluşturduğu ‘damgalama’ bu sorunun oluşumunda en başta gelen faktörler arasında yer almaktadır.

Bu sorunu aşmak için bireyler ve kurumlar olarak psikososyal engelli bireyleri anlamaya yönelik daha fazla çaba göstermek ve kendimizi bu konularda geliştirmeye açık tutmamız gerekmektedir.

Unutmayalım ki toplum her şeyiyle bir bütündür. Bu bütün içinde her birey yerini almalı ve içerilmelidir. Ancak böyle bir yapıyla sağlıklı bir toplum oluşturulabilir. Red, inkar ve dışlama ile sadece bozuk toplumların temel taşları oluşturulur.

Her şeyiyle bütün olabilmiş bir toplum temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelli Bireyler Günü kutlu olsun!

Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Derneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ