3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

  • 29 Kasım 2016
  • 1.633 kez görüntülendi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” günü olarak kabul edilmiştir. Bu günde engellilere yönelik farkındalığı artırmak amacıyla dünya çapında çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir.

Günün önemine binaen Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Derneği Başkanı Nuray Dur yaptığı açıklamada “Engellilerin, insan onuruna yakışır şekilde hayatlarını devam ettirme, sağlıklı bireyler gibi yaşama istekleri günümüz toplumunda tam olarak benimsenemediğini” dile getirdi. Dur “Engelli kavramı dediğimizde aklımıza fiziksel, zihinsel, down sendromlu, spastik vb. engelliler gelmektedir. Toplumun her kesiminde yaşayan engellilerin çeşitli sorunları bulunmaktadır. Engelli bireylerin sağlık sorunları diğer bireylere göre daha fazladır. Bu nedenledir ki sağlık kurumlarınca gerekli her türlü tedbir ve tedavi hizmetlerinin zaman kaybetmeden alınması önemlidir” açıklamasıyla sözlerini sürdürdü. Dur ayrıca 5378 sayılı engeliler yasası maddesince “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanır’ şeklinde ifadelerde bulundu.

Ruh sağlığı alanına ve bu alandaki eksikliklere dikkat çeken Dur, “ülkemizde ruh sağlığı yasası birçok gelişmiş ülkelerin aksine bulunmamaktadır. Halbuki Ruh Sağlığı Yasası hastaların gerek yatış koşullarını, gerekse birey olarak haklarını koruyacak ve hastaların haklarının kötü kullanımına da engel olacaktır. Bu konuda acilen gerekli kanunların çıkartılması önem arz etmektedir.” diyerek eksikliklerin bir an önce giderilmesinin önemine vurgu yaptı.

Dernek olarak amaçlarının ruhsal engeli bulunan bireylere yardım ve destek sağlama olduğunu ifade eden Nur açıklamasını şu sürdürdü: “Dernek olarak hedefimiz Sağlık Bakanlığı’nın Toplum Temelli Ruh Sağlığı Projesine ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine destek verecek çalışmalar yaparak ruhsal engelli sayılan şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ağır ruhsal hastalıklardan muzdarip bireylerin işlevselliğini artırarak onları topluma geri kazandırmak ve hastalıkla baş edebilecek donanım becerilerine sahip olmalarını sağlayarak hastane yatışlarını azaltmaktır. Unutmayalım ki hayat her zaman bize istediğimizi vermez ve hepimiz bu engelli olma durumuyla yüzleşmek zorunda kalabiliriz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ